Genellikle kış aylarına girileceği zaman insanlarda bir tedirginlik olmaktadır. Nedeni ise yaz aylarından farklı olarak kış aylarında bütçelerine binecek olan yakıt ve ısınma maliyetleridir. Kış aylarının yoğun olarak yaşandığı bölgelerde ısınma maliyetleri diğer yerlere göre daha fazla olmaktadır. Son yıllarda temiz ve çevreci yakıt olan doğalgaz kullanımının artması neticesinde ısınma için kullanılan yakıt masrafları bir nebze azalmıştır.

Doğalgaz kullanımının artması bir taraftan iyi olmakla beraber diğer taraftan ekonomik olarak ülkeye getirdiği yük düşünülürse olumsuzluğu vardır. Ülke olarak doğalgaz diğer enerji kaynaklarını yurt dışından ithal ediyoruz. Ülkemizde kendimize yetecek kadar ne petrol var nede diğer enerji kaynaklarından olan doğalgaz var. Bu nedenle kış aylarında artan doğalgaz ve enerji ihtiyacı nedeniyle milli gelirimizden doğalgaz ve petrol ithal ettiğimiz ülkelere ödeme yapmaktayız.

Ülke olarak dışa bağımlı olduğumuz enerji kaynaklarının verimli kullanımı bizlerin görev ve sorumlulukları arasındadır. O nedenle kış aylarına girmeden ve mevsim dönüşlerinde kombimizin periyodik bakımını yetkili kişilere yaptırmamız gerekmektedir. Periyodik bakımı zamanında yapılan aletlerin daha verimli ve uzun ömürlü olduklarını hepimiz biliyoruz.

Kombilerin ve yakıt kullanan diğer araçların zamanında arızalarının giderilmesi gerekmektedir.  Ayrıca periyodik bakımlarının zamanında yapılması ve kontrollerinin yetkili alanında uzman kombi servisi tarafından yapılması gerekir. Bu sayede dışarıdan döviz ödeyerek aldığımız enerji kaynaklarının daha verimli kullanılması sağlanacaktır. Hem kendi bütçemize hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmuş oluruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir