peteklerin-alti-isinmiyorPeteklerin altı ısınmıyor diyorsanız çözümü yazımızda. Bireysel ısınma cihazları olan kombiler yada merkezi ısıtma sistemi olan brülörlü kazanlar suyu ısıtarak kalorifer peteklerine gönderirler. Bu su peteklerin üstünden girip altından çıkar yani sirkülasyon yapar ve tekrar ısıtılmak üzere kombiye geri gönderirler bu işlev ortamın istenilen sıcaklığa gelmesi sağlanana dek tekrarlanır. Sağlıklı bir kalorifer peteğinin her noktası eşit sıcaklıkta olmalı. Aksi bir durum söz konusu ise kombi arızalarını işaret eder.

Eğer evinizi ısıtmak için kombi kullanıyorsanız, kombiye yakın olan peteklerin daha sıcak olduğuna tanıklık etmişsinizdir. Bunun nedeni kaynar suyun ilk olarak en yakın kalorifer peteğine gönderiyor olmasıdır. En uzak petek ile en yakın petekler arasında sıcaklık farkının olması normal olarak karşılanmalıdır. Ancak aynı kalorifer peteğinin üstünün ısınıp altının ısınmıyor olması bir sorun olarak değerlendirilir ve çözüme kavuşturulmalıdır.

Peteklerin üstü ısınıyor altı ısınmıyor olmasının birden çok nedeni olmakla birlikte, akla ilk gelen ve kontrol edilmesi gereken kalorifer peteklerinin giriş ve çıkış vanalarının eşit oranda açık yada kapalı konumda olmasına dikkat edilmesidir. Yazın ısınması istenmediğinden genelde vanalar kapalı konuma getirilir. Bu yüzden petek vanalarının açık olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

peteklerin-havasi-nasil-alinir

Peteklerin havası nasıl alınır?

Yaz bitti ve kış başladı kalorifer petekleri uzun bir aradan sonra tekrar yanacak ancak aradan geçen zaman zarfı içinde kalorifer peteklerinin hava yapması beklenen bir durumdur.  Bu yüzden evdeki tüm petekler dolaşılarak su gelene kadar havasının alınması gerekmektedir. Peteklerin üstünün ısınıp altının ısınmıyor olmasının nedeni ise hava yapmış olması olabilir. Peki peteklerin havası nasıl alınır ? nalburlarda yada kombi servislerinde bulabileceğiniz petek anahtarı yada pense yardımı ile, peteklerin üst tarafında bulunan küçük kare şeklindeki vana saat yönünde çevrilerek su gelene kadar havası alınır. Bu işlem sırası ile bütün peteklere uygulanır. Su gelmeye başladıysa peteklerin havası alınmış olunur.

Kombide yada kazanlarda ısıtılan sıcak su sirkülasyon pompası yada devir daim pompası vasıtası ile kalorifer peteklerine gönderilir. Eğer bu pompalar işlevlerini yitirmiş yada hiç çalışmazlar ise, kaynar su kalorifer peteklerine gönderilemez, bu da peteklerin bir bölümünün sıcak bir bölümün soğuk olmasına sebebiyet verir. Kısa sürede tamir edilmez ise diğer parçalara da zarar verme ihtimali yüksektir. Kadıköy kombi servisi olarak bizleri arayabilir peteklerin altının ısınıp üstünün ısınmaması hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kalorifer petekleri döküm iken şimdilerde panel radyatör olarak üretilmekte yani alüminyum radyatör olarak üretilmektedir. Genelde eski tip dökme demir radyatörlerde su zaman içinde paslanarak kurum yapar ve peteğin kanallarının tıkanmasa sebebiyet verir. Bu yüzen belirli aralıklar ile petek temizliği yapılması gereklidir. Detaylı petek temizliği yaptırmanıza rağmen istenilen verimi alamıyorsanız, tesisatınıza baktırmanız gerekmektedir. Zira kaba inşaat yapılırken döşenen kalorifer tesisatı zaman içinde deforme olmuş, yada pislikler ile tıkanmış olabilir.

Kalorifer peteklerinden en iyi verimi almak için öncelik ile tesisatın doğru yapılmış olması gerekiyor. Giriş ve çıkış yönleri ters yada aynı noktadan yapılmış olmamalıdır. Kalorifer peteğinin önünün açık olmasına dikkat edilmelidir. Perde dahi olsa peteğin önün kapatmamalı sıcaklık evin içine rahatça yayılmalıdır. Peteğin bulunduğu duvarda cam var ise ısı yönlendirici ile sıcaklık evin içine yönlendirilmelidir.  Peteklerin arkasına alüminyum folyo koyularak yine aynı şekilde sıcaklık verimli olarak kullanılabilir. Kullanmadığınız petekleri kapatarak suyun daha hızlı devir daim yapması sağlanabilir.

kombi-sevisi-telefon-numaralari

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir