Kombiler çalışmaları için bir sürü kontrol yaparlar. Bu kontroller sonucunda eğer her şey normal ise çalışmaya başlarlar.  Suyun ısısı, suyun basıncı, ne kadar ısıtılacak, musluklar açıldı mı, kazanda yeteri kadar ısıtılmış su var mı?  Buna benzer bir sürü teknik konuya kombi içindeki elektronik devre kartları karar vermektedirler. Doğru kararı verebilmesi için ise her parçanın doğru ve kusursuz çalışması gerekmektedir.

Bazen bu kontrol bölümlerindeki parçalar zamanla yıpranıp görevini tam yapamazlar o zamanda kombi arızası meydana gelir. Büyük arızalarda kendiniz müdahale etmeden kombi servisi çağrılmalıdır.

İlk çalışma durumuna geçmeme durumu doğuran durumlar şunlar olabilir.

Kombi hiç çalışmıyorsa eğer birkaç nedeni vardır.  Bu duruma sebep olan birkaç durum söz konusudur. Bunların başında kombiye elektrik gelmiyor olabilir. Elektriğin kontrol edilmesi gerekir.

İkinci olarak kombi içerisinde (kazanda) su kalmamış olabilir. Kombiler kazanlarında belli barın altında basınç oluşturan su kalırsa kendilerini kapatmaya göre ayarlanmışlardır. Bu tür bir kontrol olmasının nedeni ise kombinin arıza çıkarmasını önleme amaçlıdır. Çözümü ise kombiye şebeke suyu ile su ilavesi yapmaktır.

Bu durumlardan hiç birisi yok fakat kombi yine çalışmıyor ise kombiye gaz gelmiyor olabilir. Gaz vanası kontrol edilmelidir. Kapalı ise açılmalıdır.

Kombinin açma kapama düğmesi kapalıdır. Panel bölümünde kombi açık konuma getirilmelidir. Yaz kış ayarının, su sıcaklık seviyesinin uygun ayara getirilmesi ile bu durum çözüme kavuşur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir