Kombiler son yıllarda dairelerde ısınma için kullanılan en önemli aletler olmaya başladılar. Evin ısınması ve evde kullanılan sıcak suyun elde edilmesi için kullanılan kombiler olmadık zamanlarda arıza yapabilmektedirler. Böyle bir durumla karşılaşıldığında yapılması gereken belli başlı kontroller vardır. Kombi servisi çağırmadan önce öncelikle bunların kontrol edilmesi gerekir. Arıza durumu giderilmemişse kombi tamir işleri ile uğraşan Ataşehir kombi servisi yetkililerine başvurmamız gerekir.

Aşağıdaki arıza durumlarında kombinin kullanım kılavuzundaki talimatları uygulayarak kombinin yeniden çalışması sağlanabilmektedir. Arızanın giderilmesi için kullanım kılavuzu ve kombi ekranındaki talimat ve kodları uygulamanız gerekir. Kılavuz yok ya da kaybedilmiş ise temin edilebiliniyorsa kılavuzu temin etmelisiniz. Genellikle internet ortamında kombiyi üreten ya da pazarlamasını yapan firmanın sitesinde olabilmektedir.

Aşağıdaki basit arızalarda kombi servisi yada  http://www.kombiservisiniz.net/ kombi tamircisi çağırmadan önce bu kontrollerin yapılması gerekmektedir.

Basit arızalar;

Elektrik olup olmadığının kontrolü

Kombiler elektrikli aletler oldukları için elektrik olmadan çalışmayacaklardır. Kombide elektrik olup olmadığının anlaşılmadı için kombi ekranına bakmanız gerekir. Orada ışık ve dereceye ait bilgiler varsa kombide elektrik var demektir. Eğer orada hiçbir bilgi yoksa kombiye elektrik gelmiyor demektir. O nedenle kombiye elektrik sağlayan hatta elektrik olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Kombi elektrik girişi öncesi olan sigortanın kontrol edilmesi gerekir. Eğer sigorta atmışsa tekrar yukarı kaldırılmalıdır.

Su basıncı kontrolü

Öncelikle kombinizin kazanındaki basıncın kontrol edilmesi gerekir. Ekranı ve kılavuzu kullanarak basıncın normal olup olmadığını kontrol ediniz. Basınç düşük ise kombiye su eklenmelidir. Genellikle kombilerin alt tarafında su ekleme vanası vardır (genelde mavi renk) onu açarak kombiye şebeke suyu verilir. Basıncın 1.5 bar seviyesine çıkarılması gerekir.

Kombiye gaz geliyor mu

Kombiye elektrik geliyordur fakat su ısıtılmıyor yada kombi devreye girmiyorsa gaz kontrolü yapılmalıdır. Gaz vanalarının açık olduğundan emin olunmalıdır. Eğer vanalar kapalı ise açılmalıdır.  

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir