Günümüz teknolojisinin çalışma çözüm aradığı konulardan biriside enerji ve enerjiden en yüksek şekilde kazanım elde etmek üzerine çalışmalardır.

Her evde kullanılan kombiler son teknolojinin verdiği imkânlarla üretilmiş ileri seviye akıllı, elektronik aletlerdir. Bu şekilde üretilmelerinin nedeni ise enerjinin tamamını ya da tamamına yakınını kullanarak ve diğer enerji türüne çevirmektir.

Kombilerde genellikle olarak doğalgaz kullanılmakla beraber diğer yakıtları da yakarak ısıtma yapan kombiler vardır.

Kombide kullanılan yakıt türleri ise şunlardır; doğal gaz, tüp gaz/LPG, propan gazı.

Kombilerin randımanlı çalışabilmeleri için zamanında kombi bakımının yapılmış olması gerekir.

Günümüzde kullanılan kombileri yanan gazın dışarı çıkarılma yöntemine göre göz atacak olursa iki tiptir.

Bacalı tip kombiler: Bu tip bacalı sistem kombilerdir. Bu sistem kombiler artık çok tercih edilmiyorlar. Nedeni ise bu tipteki kombiler yanan gazın dumanını baca sisteminden atmosfere veriyorlar. O nedenle kombi bağlanacak yerde baca sistemi olmalıdır. Günümüzün evlerinde baca konulmuyor, konulsa bile sadece salondan çıkan bir baca konuluyor. O nedenle bu tip kombiler artık çok üretilmiyor ve tercih edilmiyorlar.

Hermetik kombiler: bacalı tip kombilerde olduğu gibi yanması için baca sistemine gerek duymaz. Yanması için gerekli olan havayı kendisi alır. Kapalı yanma odasında gaz yanar, yanan gazın atık dumanı kombi bacasından dışarı atılır. Mükemmel bir baca sistemi istemediği için bu kombiler her evde kullanılmaktadır. Ayrıca balkona konulan kombinin atık bacası kolayca dış ortama duman verecek şekilde montajı yapılabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir