Günümüzde evlerde kullandığımız aletlerden birisi olan kombilerde zaman zaman bakım ve onarım istemektedir. Bazen bakım ve onarım periyodik şeklinde olabilmekte iken bazen ise mecburiyetten kaynaklanmaktadır. Kombi arızalarında bazıları çok önemlidir.

Kombinin su akıtmasına neden olan sebepler ise şunlardır

Kombilerin çalışması için kombinin kazanında belli oranda basınç oluşması lazımdır. Bu basınç ile tesisat içindeki suyun dolaşımı sağlanmaktadır. Kombideki basınç az olduğunda kombi kendisini kapatmaktadır. Aynı şekilde kombi basıncının yüksek olması da kombi için iyi değildir. Kombilerde basınç 1,5 bar civarında olmalıdır. Basıncın 1,5 bardan fazla olunca kombi içindeki fazla suyu su tahliye bölümünden dışarı atar. Eğer bu durum sık sık oluşuyorsa kombiye bakım yaptırmak gerekmektedir.

Kombilerin tesisat ile bağlantı noktalarında aşınmaların olmasından dolayı aşınma olan yerlerde su sızıntısı olabilir. Sızıntı olan yerlerin tespit edilerek bağlantı noktalarının tamir edilmesi gerekmektedir.

Kombi içinde genleşme olması için imbisat deposu vardır. Bu arıza yapmış olabilir. O nedenle kombiden sızıntı olabilir. Teknik servise başvurmak gerekmektedir.

Hava tahliyesinde arıza olması durumunda da kombilerde su sızıntısı olabilmektedir. Yanan gaz ile birlikte atılan buhar kombi dışına atılamıyordur. Buhar kombi içinde kalarak zamanla kombiden aşağı sızıntı şeklinde akıyor olabilir. Çözümü kombi servisine başvurulup arızanın tespit edilerek tamir edilmesi gerekmektedir.

Su doldurma vanası arızalıdır. Şebeke suyunun kombiye girişinde bulunan vana sayesinde kombiye su girişi kontrol altına alınmaktadır. Bu vananın bozuk olması ya da su sızdırması kombi içerisinden dışarı su sızıntısına neden olacaktır. Böyle bir durumda kombi servisi çağrılmalıdır.

Tesisatta aşırı hava vardır. Peteklerdeki fazla havayı boşaltarak buna çözüm bulunur.

Kombi arızaları zamanında tespit ve tamir edilmelidir. Zamanında tamir edilmeyen sorunlar daha büyük arızalara sebep olabilir. Kombi servisi yetkilisi tarafından bakılması gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir