Kombi evimizin ısınması ve ev içinde kullandığımız sıcak suyun sağlanması için kullanılan ev araçlarındandır. Piyasada kombi üreten birden çok firma vardır. Kombilerin çoğunluğu aynı sistem ile çalışmaktadır. Kazanının içindeki suyu gazı kullanarak ısıtıp tesisata vermek için özel olarak üretilmişlerdir. Kombiler ısıtma ya da sıcak su temini için birden çok kontrol yaparak çalışmaya başlarlar. Kombi içindeki yazılım ve kontrol kartları ile birden çok kontrolü yapmaları gerekmektedir.

Kombi çalışıyor fakat ısıtmıyor

Bu duruma neden olan durumları gözden geçirmek gerekir. Öncelikle kombi kontrol panelindeki ısı ayarlama düğmeleri gerekli şekilde ayarlanmış mı buna bakılmalı. Kombinin suyu belli derecede ısıtması için ona ısı derecesini bildirmemiz gerekmektedir. Bu işlemler ise panelde bulunan düğmeler ile yapılmaktadır.

Peteklere verilen su geri kombiye dönerler tekrar ısınırlar tekrar tesisata verilirler. Bu böyle devam eder gider. Petekleri gezen suyun kombiye giriş yerinde kombiyi kirli paslı sudan korumak için filtre vardır. O filtre tıkalı olabilir. Tıkalı filtre su dönüşümünü engelleyeceği için kombi çalışıp ısıttığı suyu tesisata veremez o nedenle petekler ısınmaz. Filtre çıkarılıp temizlenmelidir.

Peteklerde ısı var fakat yeteri kadar değilse peteklerin ve tesisatın temizlenmesi gerekebilir. Petekler ve tesisat kombi servisi tarafından temizlenmelidir.

Kombi içerisinde oluşan ısının derecesini kontrol eden ve kombinin çalışmasına ya da durmasına karar veren ısı termostatı bozulmuş olabilir. Değiştirilmesi gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir