baymak-kombi-servisi-banner

Tercihinizi baymak kombiden yana yaptıysanız ve zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak baymak kombi arızaları ile karşılaşmaya başladıysanız bu yazımız tam size göre, sorunun kaynağına inerek baymak kombi arızalarına çözüm üretmeye çalışacağız.

Öncelik ile Kombim çok sık arızalanmasın beni masrafa sokmasın diyorsanız kombi bakımlarını yılda 1 defaya mahsus olmak üzere periyodik olarak yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Kombiler için bakım çok önemli ve ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Hiç bakım yaptırılmamış bir kombi, düzenli olarak bakımı yaptırılan kombiye göre çok daha sık arızalanmaktadır.

baymak-kombi-atesleme-yapiyorBaymak E96 Arızası veriyor ve sürekli kendini resetliyorsa voltajdan kaynaklı bir sorun var demektedir. Ya düşük voltaj yada anlık yüksek voltaj ile kombi kendini korumaya alıyordur. E96 Kombi arızasının çözümü vakit kaybetmeden bir regülatör taktırarak anlık değişimlerden kombinizi kurtarmaktan geçiyor.

Baymak E10 Hatası kombinizin düzenli olarak çalışması için gerekli olan basıncın yüksek ve/veya alçak olduğunu işaret eder. İdeal basınç 1 ile 1,5 bar arasında olmalıdır. Böyle bir durumda kombi çalışmayı durur ve ekranda sürekli aynı ibare belirir. Baymak E10 arızasının çözümü;

1)      Eğer basınç 1,5 barın üstünde ise kombinin altında bulunan su tahliye vanası saat yönünde çevrilerek fazla su tahliye edilmeli, basınç 1,5 bara sabitlenmelidir.

2)      Eğer basınç 1,5 barın altında ise bu sefer kombinin altında bulunan su dolum vanasını saat yönünde çevirerek basıncı yine 1,5 bara gelene kadar kombiye su doldurulmalıdır.

Baymak E05 ve  E06 arızası kombiye çeşme yada peteklere gönderdiği suyun sıcaklığını bildiren ve buna bağlı olarak suyun daha fala ısıtılması gerekip gerekmediğini belirleyen parçanın bozulduğunu yada işlevini yerine getiremediğini ifade eder.  Bozulmaları durumunda kombi sıcaklığı algılayamadığından yanması mı gerektiğini yoksa istenilen dereceye geldiğinden durması mı gerektiğini bilemez. Kalorifer peteklerine gönderilen su için e06 çeşmeye gönderilen su için e05 arızası verirler. Baymak e05 ve e06 arızasının çözümü ne kadar tavsiye etmesek de NTC’ lerin zımparalanması ile giderilebilir. Ama en sağlıklısı yenileri ile değiştirilmeleridir.

baymak-kombi-ariza-kodlari

Baymak Kombi Arıza Kodları

Baymak e03 arızası için söylenecek çok şey var ancak özetlemek gerekirse kombinin çalışması için gerekli olan hava akışı sağlanamıyor demektir. Fan motoru çalışıyor sesini duyuyorum diyorsanız, yeterli devirde dönmüyordur. Yada fan motorunun sorunsuz çalıştığını kombiye bildiren prostat arızalanmış olabilir böyle bir durumda fan motoru çalışsa da kombiniz e03 hatası verecektir. Burada dikkat etmeniz gereken husus servis geldiğinde prostatı değiştirip fan motoru parası alabilir çok dikkat etmelisiniz. Baymak e03 arızasının çözümü sadece gerekli parçaların değişimi ile giderilebilir. Temizleme veya revizyon ile giderilmesi tavsiye edilmemektedir.

Bacalı kombiler için e03 hatası ise bacanın tıkanık olduğunu yada yanan gazın tahliyesinde problem olduğunu işaret eder, Çok ciddi bir konu olup vakit kaybetmeden baca analizi yaptırılmalıdır. Zira zehirlenmelere yol açabileceği için cihaz kendini kapatır asla çalışmasına izin vermez. Böyle bir durumda baymak kombi servisi çağırmanız gerekecektir.

Baymak E02 arızası kombinin aşırı ısınmaya karşı güvenlik önlemi olarak durması ve kombinin soğuyana kadar çalışmaması durumudur. Tatile gittiğinizde yada uzun süre cihazını çalıştırmadığınızda ısınan suyu kalorifer peteklerine yada çeşmeye gönderilmesini sağlayan parça sıkışabilmektedir. Isınan su kombiden çıkamadığı için cihaz aşırı ısınmadan dolayı e02 hatası verir. Veya tesisatınızda bulunan tıkanıklık buna sebebiyet verebilir. Baymak e02 arızasının çözümü için kombi servisi çağırılarak sirkülasyon pompansın yeniden çalışır duruma getirilmesi gerekmektedir. Evde kendiniz de sıkışan sirkülasyon pompasını tekrar çalıştırabilirsiniz. Bunun için kombinin ön kapağını açarak karşınızda duran pompaya ufak darbeler ile vurarak yeniden çalışması sağlanabilir. Düşük bir ihtimaldir, ancak denenebilir.

baymak-kombi-calismiyor

Kombi Çalışmıyor

Baymak e01 arızası alıyorsanız kombi ateşleme yapmıyor demektir. Öncelik ile Kombiye gaz, su yada elektrik gelip gelmediğinin kontrolü tarafınızdan yapılabilir. Doğal gazın alev alması için gerekli olan çakmak arızalanmış olabilir. Baymak kombilerde güvenlik önlemi olarak gazın alev aldığını bildiren parça vardır bu parçaya iyot adı verilir ve bozulmuş olabilir. Bu durumda kombi, gaz alev almadığı için zehirlenmelere karşı gazı kesecektir. e01 hatasının çözümü için tavsiye etmesek de çakmak başları zımparalanarak arıza giderilebilir. Önerilen çözüm ise çakmak iyotlarının yenisi ile değiştirilmesidir. Bir diğer çözüm ise gazın alev aldığını bildiren iyot’un yenisi ile değiştirilmesidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir